SAY Klinik Danışmanlık | İnsan Gücü Yönetiminde Etkili İletişim
İnsan Gücü Yönetiminde Etkili İletişim
413
post-template-default,single,single-post,postid-413,single-format-standard,bridge-core-1.0.6,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-theme-ver-18.2,qode-theme-bridge,disabled_footer_bottom,wpb-js-composer js-comp-ver-6.0.5,vc_responsive

İnsan Gücü Yönetiminde Etkili İletişim

İnsan Gücü Yönetiminde Etkili İletişim

İnsan Gücü Yönetiminde Etkili İletişim

Klinik yönetiminde en hassas konulardan biri de insan gücü yönetimidir. Bu doğru kişiyi işe almak olarak yorumlanmamalıdır. İşe alım ilk basamaktır.

İşe alım sonrasında iyi bir oryantasyon programı ile kliniği ve diğer çalışma arkadaşlarını, birim yöneticilerini tanımasını sağlamalısınız. Bunu yapmaz keşfetmeyi ve tanımayı kişinin kendisine bırakırsanız bu ilk günlerden başlayan aidiyet eksikliğine ve motivasyonsuzluğa sebep olacaktır.

İlerleyen günlerde kendisini geliştirebileceği fırsatlar sunmanız, zaman ayırmanız oldukça önemlidir. Fırsatlar ve zaman çalışanınıza kliniğin içinde unutulmadığını, yöneticisinin ve kliniğin ona değer verdiğini hissettirecek, motivasyon ve aidiyet duygusunu arttıracak ve başarılı sonuçlar ortaya koymasını sağlayacaktır.

İşveren, yönetici ve diğer çalışanlar arasında sağlıklı, şeffaf ve güvenilir bir iletişimin olması insan gücü yönetiminizi kolaylaştıracaktır. Burada liderlere düşen görev önemlidir. Çünkü lider doğru rol model olmalıdır.

İnsan gücü yönetiminin net kuralları yoktur. Duruma ve kişiye göre kurgulanmalıdır. Bu kurgu için liderin konuya hakim olması, iyi bir dinleyici olması, çözümcül yaklaşımı ve empatisinin yüksek olması önemlidir. Her çalışanınız ile aynı dili kullanmanızda çoğunlukla mümkün değildir. İletişiminizi kişiye özel şekillendirmeniz daha hızlı sonuçlar akmanıza katkı sağlar. Ayrıca, her çalışanınızı iyi tanımanız, konulara vereceği tepkiler hakkında bilgi sahibi olmanız sizi duyarlı yönetici yapar. Bu duyarlılığınızı karşı tarafa hissettirdiğinizde çalışan – yönetici bağınız kuvvetlenecek, bu kurum aidiyetine ve doğru orantılı olarak kurumun başarı oranına yansıyacaktır.

Doğru kişiyi işe almış, görev tanımını doğru tebliğ etmiş, maaşını zamanında ödeyen yöneticiler olmakla sınırlı kalmayın. Duyarlı olun, çalışanınızı dinleyin, tanıyın, kişiye özel iletişim dilinizi belirleyin, fırsatlar sunun, zaman ayırın. İnsan gücü yönetiminiz verimli hale gelecek ve kolaylaşacaktır.